Z Przysietnicy do Gheorgheni w Rumunii

     W dniach od 7 do 11 maja miała miejsce kolejna zagraniczna mobilność uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przysietnicy. Tym razem grupa sześciu uczniów wraz z nauczycielkami, p. Katarzyną Bednarczyk i p. Gabrielą Gajdą, udała się do Rumunii. Oczywiście wszystko za sprawą rozpoczętego w tym roku szkolnym, kolejnego projektu międzynarodowego „Get Everybody In!” w ramach programu Erasmus+. Gospodarzami tego wydarzenia było LiceulTeoretic Salamon Ernö w Gheorgheni, a poza uczniami z Rumunii i Polski wzięli w nim udział również uczniowie z Turcji oraz członkowie organizacji  ‘SvetlaIdnina’ z Macedonii.  Pobyt w Rumunii dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Pierwszego dnia zostaliśmy zaskoczeni przygotowanym przez uczniów tamtejszego liceum programem artystycznym. Ogromne wrażenie wywarł na nas występ chóru, który zaśpiewał piosenkę pt. „Lipka”. Było nam ogromnie miło wysłuchać utworu, tak perfekcyjnie wykonanego w naszym ojczystym języku. Ponadto, mieliśmy okazję podziwiać piękno krajobrazów i zabytków zwiedzając takie miejsca jak:

     -LacuRoșu, czyli naturalne jezioro zaporowe w okręgu Harghita. Znajduje się ono w górach Hășmaș, w górnym biegu rzeki Bicaz, w pobliżu wąwozu Bicaz.

     -Piatra Neamț – miasto w północnej Rumunii, stolicę okręgu Neamț liczącą 107 504 mieszkańców. Nasi uczniowie mogli wykazać się sprawnością fizyczną w parku linowym i podziwiać piękne widoki podróżując kolejką linową.

     -Zamek Lázár- jeden z najpiękniejszych przykładów architektury renesansowej w Transylwanii. -DitrauForest House, muzeum lasu, gdzie podziwialiśmy wystawę zwierząt i mogliśmy posłuchać jakie odgłosy wydają. 

     -Saint Anna Children’s Home, czyli dom opieki dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej oraz sierot. Dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje ta instytucja, a uczniowie mogli spędzić czas z wychowankami tego domu.

     Ale Erasmus to nie tylko zwiedzanie ciekawych miejsc i poznawanie kultury i obyczajów, ale przede wszystkim zdobywanie wiedzy i umiejętności. Nasi uczniowie udoskonalili swoje zdolności językowe i zyskali pewność siebie. Wzięli udział w lekcji języka angielskiego o tematyce integracji prowadzonej przez p. KatalinRomfeld. Ponadto, dowiedzieli się na czym polega edukacja włączająca i zrozumieli że nikogo nie wolno dyskryminować. Doskonałym przykładem tolerancji i jedności były obchody „Dnia tradycji”, gdzie cała społeczność uczniów i nauczycieli LiceulTeoretic Salamon Ernö zaprezentowała się  w regionalnych strojach narodowych, tańcząc wspólnie wspaniałe tańce przed budynkiem szkoły. Była to doskonała okazja do zaprezentowania strojów naszego kraju, a także stroju tureckiego i macedońskiego. Tego dnia mogliśmy również posmakować tradycyjnych smaków kuchni rumuńskiej, tureckiej, polskiej i macedońskiej. Zwiedziliśmy niecodzienne muzeum zorganizowane w klasach przez uczniów i nauczycieli szkoły. Podziwialiśmy różnorodne eksponaty oraz krótkie spektakle teatralne o tematyce folklorystycznej. Co więcej, uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez naszych partnerów z Macedonii Północnej. Pracując w międzynarodowych grupach, uczniowie współpracowali razem, przez co mogli lepiej się poznać i stworzyć plakat propagujący esencję całego projektu czyli jedność i brak podziałów. Wyjazd był bardzo udany zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

     Zabraliśmy ze sobą mnóstwo pozytywnych wrażeń i wspomnień. Jesteśmy pewni, że wszystko czego tam doświadczyliśmy, pozostanie na długo w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że przyjaźnie, które nawiązali nasi uczniowie przetrwają długie lata.

Katarzyna Bednarczyk i Gabriela Gajda